Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Hizmetlerimizle ilgili sıkça sorulan sorulara verilen cevapları aşağıda bulabilirsiniz.

Bisikleti yerleştirdiğiniz kilitte teknik arıza vardır. Bisikletinizi boş olan diğer bir kilide yerleştiriniz. Bisikletinizin kilitlendiğinden emin olmadan istasyondan ayrılmayınız. Kilitlenmiyor ise Whatsapp hattıyla veya 0342 329 45 45 nolu telefon ile irtibata geçiniz .

Öncelikle bisikletin kilitlendiğinden emin olunuz. Daha sonra kartınızı 30-40 saniye sonra tekrar okutmayı deneyiniz. Bunun sebebi bulunduğunuz istasyondaki internetin yavaşlaması ve merkeze bıraktığınız bisiklet bilgisinin geç gönderilmesidir. Eğer hala aynı uyarıyı alıyorsanız, 0 533 784 27 27 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Bu uyarıyı vermesinin sebebi bir önceki kullanımınızda kullandığınız bisikletin iade işlemini bitirmemiş olmanızdır. Öncelikle “Bisiklet Bırak” butonunu tıklayarak kartınızı okutunuz, sonrasında bisiklet alma işlemi yapabilirsiniz.

Sistemin bu uyarıyı vermesinin sebebi aldığınız bisikleti (teker patlağı veya herhangi bir arıza gibi sebeplerle) 1 dakika dolmadan geri bırakmanızdır. Bu uyarı, tekrar bisiklet almanıza engel değildir. Üyelik kartı dışında farklı bir kartta okutuyor olabilirsiniz.

Bu uyarıyı sistem kartınızda en az 5 TL bakiye olmaması durumunda verir. Lütfen kartınıza para yükleyiniz.

Bulunduğunuz istasyonun merkez ile bağlantısı koptuğunda bu durum yaşanır. Lütfen 0 533 784 27 27 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Bu kutucuk, bulunduğunuz istasyondaki programın herhangi bir sebepten kapalı olduğunu göstermektedir. Kutucuğun alt kısmındaki “Tamam” butonuna tıklayınca program otomatik olarak açılacaktır. Tamam butonuna tıkladığınız halde sürekli aynı uyarıyı alıyorsanız, lütfen 0 533 784 27 27numaralı telefondan müşteri hizmetlerini arayınız.

Sistem bu uyarıyı verdiğinde, bulunduğunuz istasyonda teknik bir sorun vardır. Lütfen 0 533 784 27 27 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Bu durumla karşılaştığınızda bulunduğunuz istasyonda enerji ile ilgili arıza vardır, lütfen 0 533 784 27 27 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Belirtilen arıza dokunmatik ekran arızasıdır. Ekranın altındaki klavye ve toplu Mouse’ yi kullanınız. Lütfen ekrandaki arızayı bildirmek için 0 533 784 27 27 numaralı telefondan Müşteri Hizmetlerini arayınız.

Ekranın sağ üst köşesindeki SÜRE AL butonu aktif tir. Butonu tıklayıp kartınızı okutunuz. Sistem size 10 dakika ek süre verecektir. Size en yakın diğer istasyona bırakmanız gerekir. Veya 0533 784 27 27 whatsapp hattıyla irtibata geçiniz.

İşlemi aynı telefon numarası ve aynı kredi kartı/ Üyelik Kartı ile tekrarlayın. İşlem sonrası 20 saniye içerisinde bisikleti almanız gerekmektedir. Aynı gün içerisinde ekstra bir ücret kesilmez.

1 kredi kartı ile sadece 3 adet bisiklet alınabilir. Aynı Kredi kartı ile farklı bir telefon numarası daha kullanılır ise +1 , +2 veya +3 adet daha alınabilir. Provizyon ücreti her bisiklet için 25 tl kesecektir.

5 adet istasyonumuz bulunmaktadır. Diğer istasyonlara bırakılabilir. İadelerde istasyon veya kilit numarası ayrımı yapılmamaktadır.

Üyelik kartı ile kiralamak için kartta en az 5 tl olması gerekmektedir.

Provizyon ücreti, gün sonunda kullanım ücreti kesilip sistem tarafından otomatik olarak bankanıza iade işlemini yapar. Ancak bankaların transfer sürelerinden kaynaklı gecikmeler olabildiğinden dolayı 3 gün ile 1 ay arasında hesabınıza yansıyacaktır. Ay sonunda ekstrenize yansımaz. Ödemeniz istenmez. Kesinlikle finansallaşmayan bir meblağdır.

Gaziantep Kart sürekli yanınızda taşıyacağınız şehir içi ulaşım kartınızdır. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm Belediye ve Özel Toplu Taşıma araçlarındaki kart okuma cihazlarına yakınlaştırarak kullanabileceğiniz temassız akıllı kartlardır.

Gaziantep Kart’ının kullanımı son derece hızlı ve kolaydır. Ödeme yapmak için otobüslerde bulunan kart okuma cihazlarına yaklaştırmanız yeterlidir. İşleminiz anında gerçekleşir, bir binişlik tutar Gaziantep Kart’ınızda yüklü paranızdan düşülür.

Gaziantep Kart’ınıza para yüklemek için dört yönteminiz bulunmaktadır. Yüklemek istediğiniz tutarı Gaziantep Kart İşlem Merkezlerinde, Saha Ödeme Cihazlarında, Gaziantep Kart Satış - Dolum Noktalarında ve akıllı telefonlarınızdan kredi kartınızla yükleme yapabilirsiniz.

Kartınıza en fazla 2000 TL bakiye yükleyebilirsiniz.

Gaziantep Kart tüm halk otobüslerinde geçerlidir.

Evet, Gaziantep Kart temin edildikten hemen sonra yükleme yapmanız durumunda kullanıma açık olacaktır.

Hayır, eksik bakiye ile geçiş sağlanamamaktadır. Gaziantep Kart’ınıza bakiye yüklemeniz gerekmektedir.

Hayır, ücret iadesi yapılamamaktadır.

Gaziantep’in birçok farklı noktasına kurulu olan Gaziantep Kart Satış ve Dolum Bayilerinden alabilirisiniz.

3 Geçişlik Biletinizi kaybetmeniz durumunda işlem yapılamaz. Yeni bir bilet almanız gerekmektedir

www.gaziantepkart.com.tr ve 0530 8817344 numaralı telefonlardan bize ulaşarak , bayilik talebinizi yapabilirsiniz.

Paranızın yırtık, buruşuk, eski olmadığından ve cihaza gösterildiği yönde yerleştirdiğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

İşlem kayıtları kontrol edilecek. İnternette sorun yaşandığı için bakiyeniz güncellenememiştir. Cihaz başarısız işlem fişi vermiş ise Ömeriye Cami yanındaki Gaziantep Kart İşlem Merkezine kartınızla birlikte gelerek veya 0342 329 45 45 nolu telefonu arayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu durumu 3 şekilde çözebilirsiniz; 1-Kartınızı doğru yerleştirdiğinizden emin olun ve tekrar deneyin. 2-Bir başka cihazımızda deneyebilirsiniz. 3-Kartınız arızalanmış olabilir veya en yakın Gaziantep Kart işlem Merkezine başvurunuz.

Paranızın yırtık, buruşuk, eski olmadığından ve cihaza gösterildiği yönde yerleştirdiğinizden emin olun ve tekrar deneyin.

Kartınızı yerinden çıkartıp tekrar yerleştiriniz ve yeniden bakiye sorgulaması yapınız.

Cihaz parmak veya tırnak algılayabilmektedir. Elinizde eldiven varsa çıkarıp tekrar deneyin.

Sistemden kaynaklanan bir arıza söz konusu olabilir. Lütfen; diğer cihazlarımızı kullanınız.

Saha ödeme cihazı içerisinde kağıt bitmiş olabilir veya dokunmatik ekran talebinizi algılayamamış olabilir.

Kartınızı ,kart okuma alanından kaldırıp tekrar bırakınız. Sorun devam ediyor ise dolum fişinizle birlikte Ömeriye Camii yanı Gaziantep Kart İşlem Merkezine başvurabilirsiniz.

Cihaz bakım için devre dışına alınmıştır. Bir başka cihazımızdan hizmet alabilirsiniz.

Serbest Gaziantep Kart, Seyahat Kart Yönetmeliği’ne uyumlu her Türkiye cumhuriyeti vatandaşı bu haktan yararlanabilir.

Engelli Serbest Kartı almak için T.C. Devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinden alınmış %40 ve üzeri engeli bulunan tüm engellilere verilmektedir. Engelli ve Refakatçi Serbest Kartı alabilmek için ise aldıkları raporda engel durumu %70 ve üzeri veya ağır engelli ibaresi bulunması gerekmektedir. Hakkı olan engellilere "Engelli ve Refakatçi” kartı, refakatçilerine ise "Refakatçi" şeklinde verilecektir. Binilen toplu taşıma araçlarında kartların geçerli olabilmesi için arka arkaya okutulması gerekmektedir.

Vize tarihi kart alındıktan itibaren sürekli ibaresi bulunan raporlar için 3 yıl olup süreli raporları bulunan kişiler için ise rapor süreleri boyuncadır.

Serbest Gaziantep Kart’ınızı kaybetme veya çaldırma durumunda, Ömeriye Camii yanı Gaziantep Kart İşlem Merkezine gelerek T.C Numarasını gösteren kimlik kartı ile iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kartınızı okuttuğunuz cihaz üzerinde son kullanma tarihini görebilirisiniz.

Hayır. Refakatçi ile biniş yapması gereken ağır engellilerin kartı üzerinde “engelli ve refakatçisi” şeklinde ibare olacaktır.

Tam Gaziantep Kart’ nızı kaybetme veya çaldırma durumunda yeni bir Gaziantep Kart almanız gerekmektedir. Kayıp ettiğiniz tam kartın içerisindeki bakiye için ise Ömeriye cami yanı Gaziantep kart işlem merkezine gelerek size verilen doğrulama formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız halinde aktarım işleminizi yaptırabilirsiniz.

Öğretmenler, öğrenimine devam eden öğrenciler ve 60 yaşını doldurmuş vatandaşlarımız indirimli Gaziantep Kart alabilirler.

Evet. MEB sistemi üzerinden yapılan sorgulama sonucunda öğrencilik hakkı olan kişiler, Gaziantep Kart sahibi olabilir.

Öğretmenler için; Başvuru yapan öğretmenin sistemde TC kimlik numarası ile sorgulaması yapılır. Kaydı çıkan öğretmenlerin belge getirmesine gerek kalmadan, fotoğrafı taratılarak kartı basılır ve kişiye teslim edilir. Sorgulamada kaydı çıkmayan öğretmenler ise eğitim gördükleri kurumlardan aktif olduğunu ibraz eden ıslak imza ve kaşeli belge getirmeleri gerekmektedir.

Evet,1. derece yakınları kimlik ve fotoğrafla ile birlikte kart teslim tutanağını eksiksiz bir şekilde doldurarak teslim alabilirler.

Evet. MEB ve YÖK sisteminde öğrenci olarak görünen Yabancı öğrenciler kendilerine verilen kimlik numarası ile başvuru gerçekleştirebilir. Gaziantep Kart kullanabilirler

Evet. Gaziantep dışında okuyan öğrenciler de İndirimli Gaziantep Kart alabilir.

İndirimli Gaziantep Kart’ınızı kaybetme veya çaldırma durumunda Ömeriye cami yanında bulunan kart işlem merkezimize gelerek kimliğinizi ibraz etmek suretiyle iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. İptal işlemlerinden sonra, İndirimli Gaziantep Kart’ımda kalan bakiye ne olacak? İptal işlemini gerçekleştirildikten sonra yeni çıkaracağınız Gaziantep kartınıza eski Gaziantep kartınızda bulunan bakiyeniz sistem üzerinden aktarımı yapılacaktır.

İndirimli Gaziantep Kart ile Özel Toplu Taşıma ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tüm otobüslerde indiriminiz olacaktır.

İndirimli Gaziantep Kart’ımı aynı araç ya da istasyonda üst üste kullanıldığında ilk indirimli tarife, ikinci ve diğer kullanımlarda ise cari tam biniş bedeli alınacaktır.